AUCA the best 2

2024-06-21

Sports Awards

Sports Awards-2023: Номинациялар бекитилип, добуш берүү башталды

Topsport.kg редакциясы КРнын Дене тарбия жана спорт департаменти жана Улуттук олимпиада комитети менен биргеликте Кыргызстандын мыкты спортчуларын сыйлоо “Sports Awards-2023” салтанатынын алкагында номинациялар боюнча талапкерлерди бекитти.

Белгилей кетсек, иш-чара быйыл 8-ирет өткөрүлөт. Ал үстүбүздөгү жылдын 25-декабрына белгиленди. Сыйлыктын Жобосуна ылайык, ар бир номинация боюнча жыл ичинде чоң ийгиликтерди жараткан үчтөн талапкер добушка коюлуп, добуш берүү 7-декабрдан 20-декбарга чейин орун алат. Номинациялар жана номинанттар менен төмөндө таанышып алсаңыздар болот.

Олимпиадалык эмес спорт

Мыкты спортчу айым

Кымбат Нуржанова (Таяк тартыш боюнча Дүйнө чемпиону)
Мираида Медетбек кызы (Самбо боюнча Азия чемпиону)
Аделя Асылбек кызы (Тай бокс боюнча Азия жана Дүйнө чемпиону)

Олимпиадалык эмес спорт

Мыкты спортчу

Жамалбек Асылбек уулу (Самбо боюнча Дүйнө чемпиону)
Толубай Шукуров (Белбоо күрөш боюнча Дүйнө чемпиону)
Элдос Айтбаев (Таяк тартыш боюнча Дүйнө чемпиону)

Мыкты машыктыруучу

Азамат Казакбаев (Самбо)
Тагайбек Омуржанов (Ушу саньда)
Эрали Аскарбек уулу (ММА)

Олимпиадалык спорт

Мыкты спортчу айым

Айпери Медет кызы (Күрөш боюнча Азия оюндарынын жеңүүчүсү)
Сардана Трофимова (Жеңил атлетика боюнча (Марафон) Азия оюндарынын коло медалчысы )
Кымбат Тойтонова (Каратэ-до боюнча Азия оюндарынын коло медалчысы)

Мыкты спортчу

Эрлан Шеров (Дзюдо боюнча Азия оюндарынын жеңүүчүсү)
Тайырбек Жумашбек уулу (Эркин күрөш боюнча Дүйнө чемпионатынын коло медалчысы)
Мунарбек Сейитбек уулу (Бокс боюнча Дүйнө чемпионатынын коло медалчысы)

Мыкты машыктыруучу

Данияр Төлөгөн уулу (Бокс)
Абдужалил Юнусов (Дзюдо)
Ислам Тазабеков (Эркин күрөш)

Паралимпиадалык спорт

Мыкты спортчу айым

Хайитхон Хусан кызы (Парадзюдо боюнча Азия оюндарынын жеңүүчүсү)
Айтунук Жоомарт кызы (Паратриатлон боюнча Азия чемпиону)
Гүлназ Жүзбаева (Пара жеңил атлетика Азия оюндарынын коло медалчысы, Азия чемпионатынын күмүш медалчысы)

Мыкты спортчу

Жалалдин Абдувалиев (Пара жеңил атлетика Азия оюндарынын эки долку күмүш медалчысы, Дүйнө чемпиону)
Дастан Камчибеков (Паратриатлон боюнча Азия чемпионатынын күмүш медалчысы)
Маматибраим Суранов (Парадзюдо боюнча Азия чемпионатынын коло медалчысы)

Мыкты машыктыруучу

Андрей Ханадеев (Паратриатлон)
Канат Имиянов (Парадзюдо)
Алмаз Абиров (Пара жеңил атлетика)

Сурдлимпиадалык спорт

Мыкты спортчу айым

Айтурган Даниярова (Дзюдо боюнча Азия чемпионатында 2-орун)
Шахида Амирова (Таэквондо боюнча Азия чемпионатында 2-орун)
Гүлжан Жаналиева (Таэквондо боюнча Азия чемпионатында 2-орун)

Мыкты спортчу

Смадияр Жумакадыров (Грек-рим күрөшү боюнча Азия чемпионатында 2-орун, Дүйнө чемпионатында 3-орун)
Абдрасул Исмаилов (Өспүрүмдөр арасында Дүйнө чемпионатында 1-орун)
Дильфат Именов (Таэквондо боюнча Азия чемпионатында 2-орун)

Мыкты машыктыруучу

Фархад Ушуров (Грек-рим күрөшү)
Дмитрий Пономарёв (Таэквондо)
Ильгиз Каналбек уулу (Дзюдо)

Мыкты улакчы

Өмүрбек Эсен уулу
Манас Ниязов
Рустам Тыналиев

Мыкты волейболчу

Онолбек Каныбек уулу
Жамалиддин Мусаев
Нурмухаммед Токтоев

Мыкты ММА чебери

Акбар Абдуллаев
Сыктыбек Оролбай уулу
Эдил Эсенгулов

Мыкты федерация

Бокс федерациясы
Дзюдо федерациясы
Күрөш федерациясы.